Pályázat azonosítószáma: TOP-2.1.3-16-BA1-2021-00050

Pályázat címe: Mohács város belterületi vízrendezése: Bég-patak rekonstrukciója II. ütem

Projekt összköltsége: 500.000.000 Ft 

Támogatás összege: 500.000.000 Ft 

Támogató döntés dátuma: 2021.07.16.

Támogatási szerződés aláírásának a dátuma: 2021.12.14.

A projekt várható befejezésének a dátuma támogatási szerződés szerint: 2023.12.31.

 

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § (1) bekezdés f) pontja szerint a helyi vízrendezés és vízkárelhárítás, valamint az árvíz- és belvízelvezetés a települési önkormányzatok feladata. A tervezett vízrendezési projekt megvalósítását a törvény az önkormányzati feladatok közé sorolja. A belterületi vízrendezés Mohács fajsúlyos vízgazdálkodási problémája, melynek megoldása sürgető feladat.

 

Mohács városában a csapadékvizeket a Jenyei-patak, a Lánycsók-Marázai vízfolyás, a Csele-patak, a Bég patak, a Kölkedi főcsatorna, a Simity-fok és a Karapancsai-főcsatorna vezeti el. A Duna jobb partján fekvő városrész domborzatilag két egymástól eltérő jellegű részre tagozódik. Az északi rész dombvidék, a déli városrész inkább sík jellegű, mélyebb fekvésű. A déli városrész egyik befogadó vízfolyása a Bég-patak, melynek jelentős külterületi vízgyűjtője is van. A patak a város közigazgatási területén helyezkedik el, befogadója a Duna folyam. 

 

Az önkormányzat a város belterületén keresztül húzódó nyílt árok (Bég-patak) és a hozzá kapcsolódó utcák rendezését tervezi. Az árok egy részét a földanyagú mederszakaszokat renó matracos burkolással látták el. Bizonyos szakaszokon a mederlapos burkolat állapota leromlott, a lapok elmozdultak. A Tompa és a Baross utcában kétoldali földárok található, melyek egyáltalán nem vagy csak részben látják el funkciójukat. A projekt eredményeként rendezett, a városias környezetbe illeszkedő burkolt medrek alakulnak ki, megfelelő méretű keresztmetszettel. A mederburkolást a kis esés, a fenntartás lehetetlensége (sűrű beépítés) indokolja. 

 

A vízrendezés keretében elvégzendő feladatok:

 

A projekt elsődleges célja a csapadékos időszakokban előforduló heves lefolyások okozta kártételek elleni biztonság megteremtése a fejlesztéssel érintett városrészen található lakóházak, gazdasági épületek utak és árkok védelme, illetve a hatékony vízkárelhárítás körülményeinek megteremtése. A feltárt környezeti problémák alapján a fejlesztés specifikus célkitűzései az alábbiak:

 

A célkitűzések szoros kapcsolatban vannak a pályázó rendezési tervben megfogalmazott fejlesztési stratégiájával.

 

A projekt átfogó célja összhangban a TOP-2.1.3-15 kódszámú Települési környezetvédelmi infrastruktúrafejlesztések c. pályázati kiírás céljaival, a település belterületi csapadékvíz elvezetési, -gazdálkodási rendszerének kialakítása, fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezeti állapotának javítása, a bel- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizek minőségének javítása, és a további környezeti káresemények megelőzése. Cél a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, a belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése és a település belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek káros hatásaitól.