A felhívásban meghatározott célokkal összhangban projektünk célja egy olyan infrastrukturális fejlesztés megvalósítása volt, amely hatására javul a település általános környezeti állapota, megváltozik a településképe, nő a lakosságmegtartó képessége. 

Mohács a Duna két partján elterülő város. Mindkét oldalán fontos a település lakosságának az igényeit figyelembe venni. Az utóbbi évtizedben jelentősen megnőtt Mohács-szigeti részén a letelepedések száma. Egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy a családok helybentartása érdekében bővüljenek az általuk igénybevehető szolgáltatások is. 

A lakossággal folytatott hosszú egyeztetéseknek köszönhetően sikerült kiaknázni azt a területet, amely a legsürgősebb megoldást követelte. Jelenleg a Mohács-szigeti oldalon található területen óvoda és iskola is működik, azonban a gyermekek részére nem állt rendelkezésre játszótér. 

Célunk az volt, hogy egy olyan játszótér kerüljön kialakításra, amely lehetőséget biztosít a Mohács peremterületén élő, szigeti lakosok részére az aktív és hasznos családi idő eltöltésére.

A hivatal számára fontos volt, hogy segítséget nyújtson egy olyan közösségi terület megújításához, amely hozzájárul a város vonzerejének, élhetőségének javításához, hozzájárul a közösségi szükségletek kielégítéséhez.

A Duna bal partján elterülő városrész zömmel mezőgazdasági hasznosítású, beépítésre szánt területei Újmohács és Sárhát önálló településrészek, ahol a lakófunkció dominál.  Újmohács egyéb belterület, amely része Mohács város területének, amelynek központjától számítva nagyjából 3 kilométer távolságra található. Lakónépessége hozzávetőleg 538 fő. A településrészek közötti, illetve az ország keleti része felé a kapcsolatot az 5107 sz. összekötő út biztosítja. A zömmel szántóföldi művelés alatt álló mezőgazdasági területen mezőgazdasági üzemi hasznosítású majorok működnek. Mohács történetileg kialakult, részben tanyás, részben kiskert művelésű területei is ebben a városrészben találhatók (Alsókanda, Felsőkanda, Papkert, Paprét és Sáros). 

Ezeken, a Dunához közeli területeken vegyesen jelenik meg a lakó-, az üdülő és a kiskertművelésű gazdasági funkció. A városrész északnyugati szélén részben a város, részben a megye egyes területeinek ivóvíz ellátását biztosító parti szűrésű kutak találhatók. A közlekedési kapcsolat a várossal hiányos, csak komppal lehetséges. A KSH adatai alapján a településrész szegregátumnak tekintendő. A városrész fejlesztésének célja, hogy a szigeti városrész lakóterületeinek minőségi javítása az intézményhálózat, az út- és közmű illetve egyéb infrastruktúra fejlesztésével. 

A területi célhoz kapcsolódó programok, intézkedések: 

• Mohácsi Duna- híd építése 

• Települési szilárdhulladék- gazdálkodási rendszerek 

• Térfigyelő kamerarendszer fejlesztése 

• Mohács szigeti városrész (Újmohács, Sárhát ) szennyvízkezelése 

• Mohácsi Járás településeinek közösségi közlekedést szolgáló fejlesztése 

• Szigeti városrész kerékpárút építése 

• Völgyesi J. Művelődési Ház energetikai korszerűsítése 

• Városi ivóvízhálózat korszerűsítése 

• Parkok, zöld felületek, játszóterek kialakítása, bővítése, felújítása a Mohácsi Járásban 

• Óvodák rekonstrukciója 

• Sárosi bekötőút felújítása 

• Energiafű, biomassza előállítása közmunkában 

• Város területén út, járda építés, fenntartás 

• Oktatási intézmények felújítása 

• Nemzetiségi házak felújítása 

• Kerékpár turisztikai háttér infrastruktúrájának fejlesztése 

• Ökoturisztikai látogatóközpont létesítése a Szabadság-zátony revitalizációjához kapcsolódóan 

A fent meghatározott fejlesztések eredményeként javul a Szigeti városrész megközelíthetősége, a színvonalas intézményhálózat és infrastruktúra megteremtésével a lakosság életminősége. A fejlesztések munkahelyet teremtenek, felértékelődik az eddig kihasználatlan Duna-part.

A felsorolt intézkedések egy apró, de meghatározó részét képezi a Mohács-Szigeti városrészben kialakításra kerülő, multifunkcionális, modern játszótér. A tervek szerint az óvodás és iskolai korosztály számára lehetővé teszi a biztonságos szabadidő eltöltését, lehetőséget nyújt a családok számára minőségi szórakozásra. 

A felhívásban meghatározott célokkal összhangban projektünkben egy olyan infrastrukturális beruházást szeretett volna egvalósítani, amely hatására javul a település általános környezeti állapota, megváltozik a településkép, nő a lakosságmegtartó képessége.

 

A projekt eredménye egy olyan multifunkcionális, modern játszótér kialakítása lett, amely a Mohács-Szigeti városrészben élő lakosság részére könnyen és ingyenesen megközelíthető továbbá az óvodás és iskolai korosztálynak a biztonságos szabadidő eltöltésére, az ott élő családoknak minőségi szórakozást nyújt. 

A játszótéri eszközök használata során számos olyan készség és képesség fejlődésére pozitív hatással vannak az eszközök, amelyek későbbi élet során nélkülözhetetlenek, épp ezért a gyermekkor legfontosabb értéke és fejlesztő tevékenysége ezen eszközök használata. A gyermekek fizikai és lelki fejlődésére, az önbizalomra, személyiségfejlődésre is pozitívan hat. 

A kültéri szabad mozgás észrevétlenül fejleszti és gazdagítja a gyermekek mozgását: egyszerre fejlődik pozitív irányba a mozgás (nagymozgásos tevékenységek gyakorlása- futás-mászás-ugrás-lendülés), az egyensúlyérzék, a koordináció, a kreativitás. Fontos színtere a társas érintkezéseknek, gyakorolhatják a kapcsolatteremtést, az egymáshoz való alkalmazkodást különböző korosztályokhoz. A játszótér lehetőséget nyújt a szerepek és szabályok gyakorlására, segít észrevétlenül rutinná változtatni azokat. 

A 21. század technológiai eszközök által uralt világában egyre fontosabb szerep jut a szabad környezetben kialakított tereknek, ahol lehetősége van a gyermekeknek eltávolodni a digitális világtól. 

 

A szigeti oldalon összesen 870 m2-en került kialakításra játszótér, amelyen az alábbi eszközök kerültek kihelyezésre:

 

•multifunkcionális játszóvár

•kombinált mászóka, mászóeszköz

•hinták (lengőhinta, fészekhinta, baba-mama hinta, mérleghinta)

•kötélpálya