Pályázat azonosítószáma: TOP-4.3.1-15-BA1-2020-00005

Pályázat címe: Mohács déli városrész szociális célú rehabilitációja

Projekt összköltsége: 499.218.455 Ft 

Támogatás összege: 443.352.800 Ft 

Támogató döntés dátuma: 2021.05.18.

Támogatási szerződés aláírásának a dátuma: 2021.09.20.

A projekt várható befejezésének a dátuma támogatási szerződés szerint: 2023.03.31.

 

A projekt keretében megvalósított beavatkozások átfogó célja volt a 3 darab szegregátumot magában foglaló akcióterületen a további szegregálódási folyamat megakadályozása. Az akcióterületen élők életkörülményeinek javítása, az ott élők egyéni és közösségi társadalmi integrációjának elősegítése érdekében komplex, a célcsoport igényeihez igazodó infrastrukturális beavatkozások megvalósítása az esélyegyenlőség alapelvének figyelembe vételével és biztosításával. Előző célokhoz kapcsolódóan a TOP-5.2.1-15 kódszámú pályázati felhívásra benyújtott projekttel szinergiában társadalmi akciók megvalósítása társult. A projektjavaslat specifikus céljai voltak: lakhatási helyzet javítása, szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása, közbiztonság javítása, antidiszkrimináció.

Fenti célok elérése érdekében az alábbi tevékenységek valósultak meg:

Felhívás 3.1.1. I. b): Mohács Város Önkormányzata tulajdonában lévő, a déli városrész területén található szegregátumokban elhelyezkedő 23 db szabadon álló családi házas kialakítású szociális bérlakás felújítása, korszerűsítése valósult meg. A lakások egyedileg kerültek felmérésre, ezt követően, az épületek, a lakások eltérő állapotának megfelelően alakul ki az egyes lakások esetében a projektfejlesztés során egyedileg meghatározandó korszerűsítési munkák tartalma. Az egyes lakások tekintetében különösen az alábbi felújítási munkák szükségessé váltak: gépészeti rendszer felújítása, villamos hálózat felújítása, külső nyílászárók cseréje, határoló szerkezetek hőszigetelése, kémények béléscsövezése és a tetőn kívüli kémény pillérek szükség szerinti felújítása, burkolatok cseréje, kapcsolódó bontási munkálatok, illetve kapcsolódó festés-mázolási munkálatok.

Felhívás 3.1.2. D) d): A tevékenység keretében az akcióterületen található járdák felújítására, új járdák kialakítására, illetve az akcióterületre eső önkormányzati belterületi közúthálózat felújítására került sor a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében. A járdák különböző időben és módon készültek, anyaguk beton, helyenként beton járdalapos. Idővel megsüllyedtek, töredezettek. Az utak kopórétege elöregedett, töredezett. Több helyen a korábbi szennyvízcsatorna építésekor a munkaárok szélességében felbontásra kerültek. Idővel a nyomvonalon süllyedések repedések keletkeztek, a különböző időben készült aszfaltrétegek elváltak. Ezek ismeretében szükségessé vált a járdák, utak burkolatainak felújítása. Hiányzó szakaszokon új járda építése. 

Felhívás 3.1.2. D) g): A tevékenység keretében az akcióterületen található önkormányzati tulajdonú csapadékvíz elvezető rendszer felújítása, kiépítése valósutl meg. Az utcák többségében az árkokat korábban már előre gyártott beton árokelemekkel burkolták, azonban a fejlesztéssel érintett szakaszon még feltelt földárok volt található. Itt szükségessá vállt az árok burkolása. 

Fenti fejlesztések eredményeképpen az alábbi műszaki-szakmai eredmények valósulnak meg:

Felújított lakások száma: 23 db

Újonnan kiépített járdák hossza: 123,1 méter

Felújított járdák hossza: 936,7 méter

Felújított közutak hossza: 1954,3 méter

Felújított csapadékvíz elvezető rendszer hossza: 638,5 méter

Valamennyi beavatkozás tervezése az energiahatékonyság és akadálymentesítés elvének figyelembe vételével történt, valamint a projekt megvalósítása során a nyilvánosságot az előírtaknak megfelelően biztosítottuk. Azbesztmentesítés a projekt esetében nem volt releváns. 

A projekt keretében fejlesztett akcióterületet az ITS tartalmazza, a projekt mind az ITS-sel, Anti-szegregációs programmal és HEP-pel összhangban állt, melyekhez való illeszkedést a Projekt-előkészítő tanulmányban mutattuk be részletesen.

 

A fejlesztés keretében kizárólag akcióterületi beavatkozások valósultak meg. A fejlesztés középpontjában a 3 darab szegregátum állt, melyeknek a teljes területét magában foglalja az akcióterület. A lakófunkciós tevékenységek a szegregátum területén valósultak meg, a projekt hatására a lakások száma az akcióterületen nem nőtt. A lakófunkciós tevékenységek mértéke meghaladta a projekt összköltségének 30 %-át.  A projektfejlesztés során az akcióterületi lakosság infrastrukturális munkákba történő bevonásának lehetősége megvizsgálásra került. A felhívás tartalmi értékelési szempontjainak, valamint a területspecifikus értékelési szempontoknak való megfelelése a Projekt-előkészítő tanulmányban került bemutatásra.