Pályázat azonosítószáma: TOP-5.2.1-15-BA1-2020-00005

Pályázat címe: A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok Mohács déli városrészében

Projekt összköltsége: 198.814.172Ft

Támogatás összege: bruttó 198.114.172 Ft 

Támogató döntés dátuma: 2021.03.12.

Támogatási szerződés aláírásának a dátuma: 2021.09.06.

A projekt  befejezésének a dátuma támogatási szerződés szerint: 2023.12.31.

 

A projekt a mohácsi déli városrészben kijelölt akcióterület fejlesztését célozta meg, mely magában fogalta 2, 3. és 5. szegregátumokat. Az igényfelmérés a 2020.március 11-én életbe lépett Veszélyhelyzet miatt félbeszakadt. A projekt szakmai programját az eddig megvalósult igényfelmérések adataiból, a Mohács Újvárosban zajló hasonló tárgyú projekt végrehajtása során szerzett tapasztalatokat is figyelembe véve határoztuk meg.Pályázó az igényfelmérés által feltárt problémákra reagáló, komplex beavatkozásokat valósított meg a  három szegregátumot magában foglaló akcióterületen. A projekt keretében pályázó az alábbi beavatkozásokat valósította meg: 

Egyéni fejlesztés: Egyéni fejlesztési tervek elkészítése a programba bevont személyek aktuális személyes adottságainak pontos feltérképezése, és ez alapján egyénre szabottan az elsődleges prioritást élvező fejlesztendő területek meghatározása érdekében. A felhívás 3.2.12. pontjával összhangban a tevékenység ellátása folyamatos volt, a problémák feltérképezése alapján elkészített egyéni fejlesztési tervekben foglalt célok megvalósítását és legalább háromhavonta történő felülvizsgálatát is magában foglalta.

Komplex családszervezés keretében: 1. Családi nap: A program lehetőséget nyújtott az értékorientált szabadidős tevékenység megvalósítására. A szegénységben élő családoknak, olyan tevékenységben való részvételt biztosított, mely pozitív élményekkel gazdagította őket. A program továbbá segítiette a gyermekek társas kapcsolatok kiépítésének készségeit, konfliktusmegoldó képességeinek erősödését, alapvető társadalmi normák elsajátítását, amely a későbbiekben a gyermek társadalmi beilleszkedésének alapvető elemét képzik. A program feladatai fejlesztették a kézügyességet, kreativitást, a felelősséget, a közösségi szellemet, az összetartást, oldotta a szülő- gyermek közötti konfliktust. A rendezvény segítette a kommunikációt és a partneri viszony kialakulását, egységes közösségi viselkedésmintát adott, értékeket közvetített a családok felé.

 

Komplex életvezetés: A projekt keretében eseti életvezetési tanácsadás nyújtására került sor, az egyéni fejlesztéssel párhuzamosan, azzal szoros összefüggésben, melyet a projekt megvalósításában szakmai közreműködő szociális munkások láttak el. Ennek során a szociális esetkezelés folyamatát fázisokra bontották, a munkához szükséges időt strukturálják, hiszen az esetkezelés, mint minden munkafolyamat, megkívánja a megfelelő lépések tervezett sorrendjét. Egy-egy fázishoz különböző célokat és feladatokat rendeltek, így követte pl. az első (néhány) találkozáskor lezajló tájékozódó beszélgetést a probléma enyhítését vagy megszüntetését célzó közös munkaterv elkészítése.

 

Háztartásvezetési és adósságkezelési tanácsadás keretében: 1. A háztartásvezetési tanácsadás a családokkal végzett szociális munka és az egyéni fejlesztés keretében családonként, folyamatosan történt és mindaddig tart, amíg a család az önálló háztartásvezetésre alkalmassá nem vállt. A háztartásvezetés az alábbi témakörökkel foglalkozik: egészséges életmód és táplálkozás lehetőségeinek feltárása és elérése, tudatos vásárlás, rezsiköltség csökkentés a környezettudatosság figyelembevételével, munkamegosztás a családban, háztartási napló vezetése. A tanácsadás a felhívás 3.2.11. pontjában foglaltakkal összhangban történt. 2. Az adósságkezelési tanácsadás célja volt, hogy a szolgálatot felkereső adósok szándékait megismerve, egy közösen felállított adósságrendezési terv segítségével hátralékuk megszűnjön és fizetőképességük helyreálljon. Ehhez meg kellett ismerni az adós háztartás működését, az együttműködés lehetséges formáit, illetve a rendezést segítő támogatási lehetőségeket és a hozzájutás feltételeit. Fontos feladat volt a szolgáltatókkal – hitelezőkkel – történő jó együttműködés kialakítása annak érdekében, hogy az adósságrendezési, törlesztési megállapodás az érintettek teherbíró képességét is szem előtt tartsa. Az egyéni esetkezelés során a klienssel együttműködve – a vele egy háztartásban élők bevonása mellett – lehetett kidolgozni olyan egyénre szabott stratégiákat, melyek alkalmasak lehettek az adósság csökkentésére és/vagy rendezésére. Ennek első lépése volt a problémafeltárás, amit hátralékkezelési terv készítése, majd a szükséges gyakorlati lépések megtétele követett. Az utógondozás során további tanácsadásra kerülhetett sor. A tanácsadás az érintettekkel végzett szociális munka és egyéni fejlesztés keretében folyamatosan, a felhívás 3.2.11. pontjában foglaltakkal összhangban történt. 

 

Komplex munkaerő-piaci program

A programelem keretében a projekt megvalósításában szakmai közreműködőként résztvevő szociális munkások egyéni fejlesztésen keresztül látták el a célcsoport tagjainak munkaerő-piaci mentorálását, az állást keresők munkába állásának elősegítése, munkaképes állapot elérése, karriertervezés és előmenetel biztosítása, valamint a munkában maradás elősegítése érdekében.

 

A program folyamata:

1.Mohácson, ellátási területünkön a fellelhető iskola rendszerű képzések, tanfolyamok, álláslehetőségek feltérképezése.

 

2.Kapcsolatfelvétel a feltérképezett munkaadókkal, rehabilitációs cégekkel, képzési központokkal és adatbázis készítése az általuk meghirdetett képzésekről, támogatott foglalkoztatási lehetőségekről, azonnal vagy a közeljövőben betöltendő állásokról.

 

3. Általános tevékenységek: Naprakész adatbázis, nyilvántartás vezetése, változások nyomon követése. Folyamatos kapcsolattartás és együttműködés a munkaügyi kirendeltséggel, a képzőhelyekkel, valamint a helyben működő segítő szolgáltatásokkal, civil szervezetekkel, egyesületekkel, nonprofit gazdasági társaságokkal. Az ügyfél és a munkaerő piaci mentor között kötött megállapodás tartalmának és az előírt vállalások teljesítésének folyamatos figyelemmel kísérése. (Megállapodás és az egyéni fejlesztési terv szerint)

 

4.Helyzetfelmérés: Kapcsolatfelvétel, adatrögzítés: az ügyfél személy és ügyfél azonosító adatainak rögzítése.Helyzetfelmérés: az ügyfél élethelyzetének megismerése, személyes faktorainak, készségének, képességének és egyéni céljának megismerése. A mentorálás kezdő időpontjának megállapítása.

 

5.Egyéni fejlesztési terv megvalósítása: A mentorálás által az álláskereső képessé tevése személyes céljainak teljesítésében. Az egyéni fejlesztési terv egyrészt az egyén fejlődését regisztráló esetnapló, másrészt eszköz ahhoz, hogy az álláskereső fejlesztését, s a fejlesztést segítő szolgáltatásokat megtervezzük továbbá, hogy rögzítésre kerüljenek az egyéni fejlődés szakaszai, és azok ügyféllel együtt történő értékelése. A folyamat lépései:

oEgyéni fejlesztési terv készítése: Segítségnyújtás az egyéni fejlesztési terv megvalósítását segítő reális pályaterv végiggondolásában: érdeklődés, értékek, kompetencia, alkalmasság, motivációs kép és korlátok, fejlesztendő  képességek felmérése. Iskolai végzettség, szakértelem, szakmai tudás feltérképezése. Pályaorientációs tanácsadás. A mentorálás során az egyéni igények és szükségletek felmérése során felszínre kerülő problémák kezelése érdekében a tervben kerülnek meghatározásra azok a feladatok, amelyeket az álláskeresés sikeressége, foglalkoztathatóságának javítása érdekében el kell végezni. Egyéni fejlesztési terv az álláskeresővel közösen elkészítése.

oKözös munka: Támogatás a munkahelyvesztés, illetve a hosszantartó munkanélküliség következményeinek enyhítésében: az ügyfél élethelyzetének kezelésére megfelelő szociális és munkaerő-piaci szolgáltatások bemutatása, alkalmazása. Az ügyfél feltárt szükségleteihez igazodó – egyéni fejlesztési tervének megfelelő – lehetőségek ajánlása, és az ügyfél bevonása, aktivizálása. Mentorálás - egyéni esetkezelés, csoportos tréning, álláskereső klub tevékenységek - megvalósítása a fejlesztési terv alapján.

oKépzés: Ügyfeleink korábban félbehagyott iskolai tanulmányai befejezésének támogatása. Segítségnyújtás annak végiggondolásában, hogy az ügyfélnek mely képzésre van szüksége terveinek megvalósításához. Munkaerő piaci szempontból előnyös képzési szakirányok ajánlása. Szakmai ismereteket felújító, szakképesítést nyújtó képzések megismertetése. Képzésben való részvétel elősegítése, képzési támogatáshoz való hozzájutás segítése, folyamatos figyelemmel kísérés a képzés eredményes elvégzése érdekében.

oÁlláskeresés: Az elhelyezkedést akadályozó körülmények feltárása (családi, egészségügyi, oktatási, szociális, gazdasági, jogi, mentálhigiénés, kulturális okokból eredő problémák) és segítségnyújtás a problémakezelésben, valamint szükség esetén a megfelelő szolgáltatások eléréséhez. Támogatás az ügyfél álláskereséshez kötődő viselkedésének feltárásában, formálásában. (lásd: komplex életvezetési tevékenység) Az álláskereső informálása az álláslehetőségekről, munkáltatókról, a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról és igénybevételük módjáról. Aktív közreműködés az álláskeresésben, a megfelelő munkahely megtalálásában (pl. interneten álláskeresés, személyes kísérés, önéletrajzírás). Később képessé tevés ezekre a kompetenciákra. Személyes és folyamatos kapcsolattartás potenciális munkáltatókkal az ügyfelek elhelyezkedése érdekében.

oMunkahelyi beilleszkedés, munkahely megtartás: Munkahelyi társas kapcsolatok, munkafolyamatok, a munkahelyi beilleszkedés támogatása. A munkahely megtartás támogatása: kapcsolatépítés támogatása munkatársakkal, vezető-beosztott viszony.

 

6.Utánkövetés: A képzésben elhelyezkedés, munkába állás megvalósulásának követése. A munka erőpiaci részvételt erősítő program lezárása utáni 180. napon az ügyfél munkaerő piaci helyzetének rögzítése és elemzése. Ez az idő intervallum a korábban megállapított egyéni fejlesztési terv alapján módosulhat.

 

A program módszertana:

1.Egyéni, igény esetén csoportos szociális munka, segítő tanácsadás:

•Álláskeresési tanácsadás

oA tréning során az önismeret, a reális énkép fejlesztése,  az álláskereséshez, a változáshoz szükséges tudások bővítése, készségek, viselkedésminták fejlesztése, az egyéni pályatervhez szükséges információk összegyűjtése történik. 

oA támogatottak segítséget kapnak a munkaerő piaci tájékozódáshoz, kapcsolatépítéshez, az öneladási technikák sikeres alkalmazásához, megtanulják az álláskeresés lépéseinek megtervezését, az állásinformációk gyűjtését, gyakorolják a felvételi interjún való szereplést. 

oKészség- és kompetenciafejlesztő tréningeken megtanítjuk az önéletrajzírást, az állás jellegéhez igazodó önéletrajz és motivációs levél elkészítését. Ügyfeleink képesek lesznek bármilyen álláshelyre történő jelentkezéshez illeszkedő pályázati dokumentációt  készíteni.

oIsmereteket szereznek saját - belső és külső - munkamotivációs jellemzőikről, a motivációt erősítő és gyengítő tényezőkről. 

•Mentális tanácsadás 

 

A szolgáltatás célja a munkaadói és munkavállalói igények összetalálkoztatása, a támogatottak mielőbbi elhelyezkedésének segítése a munkaerő piacon.  Az egyén pályamódosításának,  a változásokhoz való eredményes alkalmazkodás támogatása, olyan tudások, készségek bővítése, fejlesztése, melyek lehetővé teszik a folyamatos eligazodást a munka világában.

A mentális tanácsadás tartalma egyéni és csoportos tanácsadás keretében:

oaz egyén szakmai életútjának  megtervezése, az szakmai újrakezdésének támogatása,

omunkavállalásra, elhelyezkedésre képes állapotba hozása,

oaz életszerepek optimalizálása, az élethelyzetekben való eligazodás segítése,

oönálló döntések meghozatalának támogatása, azokért való felelősségvállalás erősítése. 

 

Egyéni tanácsadás keretében a munka erőpiaci igényekhez illeszkedő,az egyén tudását, érdeklődését, képességeit szem előtt tartó karrierterv kidolgozása. Célja, hogy a támogatott képes legyen saját maga számára tudatosítani erőforrásait, akadályoztató tényezőit. Legyen tisztában a reális képzési és elhelyezkedési irányokkal, a munkaerő-piac működésével.  Képes legyen önállóan mérlegelni, döntést hozni, döntésiért felelősséget vállalni.

A tanácsadás célja a munkavállalással kapcsolatos életvezetési nehézségek, lelki problémák feltárása, megoldása. A szakmai újrakezdés során az ön-és helyzetmegértés  támogatása, a felelős cselekvés útjában álló akadályok elhárítása. A támogatott lehetőséget kap arra, hogy jobban megismerje önmagát, működésének jellemzőit, mozgatórugóit, megértse viselkedése, gondolkodása, érzelmi világának hátterét.

 

2.A fiatal munkanélküliekkel végzett szociális munka: 

•Pályaválasztási, pályamódosítási tanácsadás: Lehetőséget teremtünk és támogatjuk az ügyfelek korábban félbehagyott iskolai tanulmányainak befejezését, illetve aktivizáljuk, hogy különböző szakképzéseken vegyenek részt.

•Pályaorientáció, pályaválasztásai tanácsadás, meghirdetett képzésekről, szakmákról, tanfolyamokról tájékoztatás nyújtása

•Álláskeresési technikák tanítása, állásban maradás segítése egyéni és csoport tréninggel

•Mentálhigiéné, egészségtudatosság fejlesztése (fiataloknak, kortárs segítőknek)

•Önértékelés, önfejlesztés, motiváció erősítő technikák

•Tanulás tanítása egyéni esetkezeléssel

•Tehetséggondozás, ösztöndíjazási lehetőségek, támogatott képzések feltérképezése

•Kooperatív tanulási technikák oktatása

•Vállalkozóvá válás támogatása elérhető képzések felkutatásával

•Szülők bevonása, szülői kapcsolattartás módszertana, a mi megközelítésünk épít a családra, szülőkre 

•A fiatalok kortársainak segítségére épülő támogatási rendszer: meggyőződésünk, hogy a saját korosztályban levők egymásnak tudnak igazán segíteni a leszakadás megelőzésében. Tapasztalataink szerint a korcsoport-kapcsolatok megerősítése, a közösségépítés az egyik kulcsa a fiatalok motivációjának megerősítésében, valamint a munka vagy a képzés világába történő visszavezetésében is.

A fiatalokkal végzett munkaerő piaci program célja a lemorzsolódás megakadályozása, a szakmához juttatás támogatása, a hátrányos helyzetű tanulók felsőoktatásba jutásának támogatása, valamint az állásban tartás vagy vállalkozás indítása.

 

3.Munkaközvetítés, képzésbe delegálás

•Az ellátási területünkön feltérképezett fellelhető álláshelyek alapján a munka erőpiaci programban részt vevő álláskereső személy egyéni faktorainak, karriercéljainak megfelelő állások feltárása. 

•A már feltárt álláshelyre, konkrét munkakörre, képzésre történő delegálás. 

A munkahellyel, munkakör betöltésével, képzéssel kapcsolatos információnyújtás munkahelyi és képzési adatbázisunk szerint.

 

4.Pályaválasztási tanácsadás

A tanulóknak is, és a társadalom érdekeinek is leginkább megfelelő életpálya megtalálásához, az arra való felkészüléshez segítségre van szükség. Ezt a segítséget a diákoknak egyrészt az iskolától, másrészt pedig iskolán kívüli tanácsadó intézményektől kell megkapniuk. E tevékenység célja, hogy az iskolát elvégezve a tanulók a felsőfokú tanulási utak és elhelyezkedési lehetőségek pontos ismeretében képesek legyenek az önmeghatározásra, illetve a megfelelő képzési programok kiválasztására. Szükséges az egyéni adottságok, képességek megismerésén alapuló önismeret fejlesztése, a legfontosabb pályák, foglalkozási ágak tartalmának, követelményeinek és a hozzá vezető utaknak, lehetőségeknek megismerése. A tanácsadással kapcsolatban a szociális munkás feladatai: iskolák nyílt napjairól informálódni, iskolai szórólapok begyűjtése, iskolákkal egyeztetés képzési formákról, képzés idejéről.

 

Egészségfejlesztés: 1. Egészségnap, Egészségmegőrző és prevenciós rendezvények, beszerzési eljárás keretében kiválasztott rendezvényszervező bevonásával történik ezen tevékenységek megvalósítása. A tervezett tematika:Játékos egészségmegőrző vetélkedők,Csoportfoglalkozások szervezése a dohányzás leszokást, alkohol- és drog-problémák megoldását segítő programok bemutatásával,egészségügyi szűrővizsgálatok szervezése,egészség témájú előadások (pl.:mozgás tanácsadás, stresszkezelés, stb.)

 

Közösségfejlesztés

A tevékenység keretében külső rendezvényszervező bevonásával, a projektfejlesztés során kidolgozandó részletes tematika és ütemezés alapján különböző közösségfejlesztő programok megvalósítására került sor. Az egyes programok a tervezettek szerint az alábbi területekhez kapcsolódtak, és azon belül az alábbi tervezett programelemeket tartalmazták:

Kulturális, művelődési és hagyományőrző közösségi programterület

Az ünnep együttes örömeihez, az életminőség gazdagításához, az esztétikai élményekhez, az egyetemes, a nemzeti, a kisebbségi kultúra értékeinek megismeréséhez kapcsolódó rendezvények, bemutatók, hagyományőrző programok, találkozók, megvalósítása.

 Tervezett rendezvények:

-Játszóház,

-Kreatív műhelyek, kézműves foglalkozások, ünnepkörökhöz kötődő rendezvények

-Bolhapiac.

 

Ismeretfejlesztési és kommunikációs közösségi programterület

Oktatási, képzési, ismeretbővítési, ismeretterjesztési és tájékoztatási eszközök, alkalmak, projektek és tevékenységek megvalósítása. A településrész identitását formáló, meghatározó speciális természeti, környezeti, történelmi, kulturális, gasztronómiai, turisztikai, szabadidős, rekreációs, sport lehetőségek feltárása, közismertté tétele, ezekhez kapcsolódó turisztikai és rekreációs lehetőségek felkutatása, ösztönzése. Tervezett rendezvények:

 

-Lakossági fórumok: A közvéleményt aktuálisan foglalkoztató és érintő témákban, melyre meghívást kapnak az adott téma képviselői és szakértői, valamint a lakosság. Célja a lakosság, a szakemberek, a döntéshozók és a képviselők közötti párbeszéd megteremtése, cselekvés elindítása.

-       Tanítási időn kívüli (nyári) programok a gyermekek részére a felhívás 3.1.1.D)b) pontja szerint.

-       Egészségnap

A projekt egyes tevékenységeinek részletesebb bemutatását a projekt-előkészítő tanulmány illetve az 1. mérföldkőhöz benyújtandó "Közösségi beavatkozási terv" fogja tartalmazni.